Καλαθοσφαιρα

Δύσκολη νίκη επί της ΕΝΠ

Την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η καλαθοσφαιρική μας ομάδα που επικράτησε με 68-61 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας.

Οι “γαλαζοκίτρινοι” μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο, με την Ένωση να είναι σαφώς ανεβασμένη στην συνέχεια καταφέρνοντας στην τρίτη περίοδο να πάρει προβάδισμα. Στο τέλος ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής με τελικό σκορ 68-61.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τόρον Μπάσεϊ που σημείωσε 18 πόντους (4 τρίποντ, 9 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) ενώ από τους νικητές επίσης ξεχώρισαν οι Μπράουν (16 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ), Μόμπλεϊ (13 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Ράιτ (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 1 ασσίστ). Από την Ένωση διακρίθηκαν οι Ρέι (17 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Τομάς (15 πόντοι, 16 ριμπάουντ).

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι με τέσσερις πόντους από τους Ράιτ και Μπερνατόφσκι, με την Ένωση να μειώνει σε 4-2 στο 2:20 μετά από κλέψιμο και καλάθι του Μπλέικς. Η ομάδα της Λευκωσίας απάντησε σημειώνοντας πέντε ακόμα πόντους (δύο ο Ράιτ, τρίποντο ο Κοιλαράς) φέρνοντας το σκορ στο 9-2.

Μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ έφθασε στο 13-6 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ δύο λεπτά αργότερα η διαφορά έφθασε στους δέκα με το σκορ να είναι στο 18-8 (και λίγο αργότερα σε 20-10). Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 25-12.

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ στην δεύτερη περίοδο η Ένωση που κατάφερε να μειώσει μέχρι το 12′ την διαφορά στους δέκα (27-17), ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα οι “βυσσινί” σημείωσαν άλλους τέσσερις πόντους και έφεραν το σκορ στο 27-21. Μέχρι το 17:30, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να επαναφέρει την διαφορά στους εννέα με το σκορ να είναι στο 34-25. Στα τελευταία δυόμιση λεπτά του ημιχρόνου οι καλαθοσφαιριστές της Ένωσης ήταν πιο συγκεντρωμένοι, φέρνοντας την διαφορά στους τρεις (34-31).

Μετά από ενάμιση λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ έφερε την διαφορά στους οκτώ (41-33), με την Ένωση στην συνέχεια να μειώνει με λέι απ του Ρέι σε 41-35. Μέχρι το 25′ οι “γαλαζοκίτρινοι” ήταν μπροστά στο σκορ με 46-39. Έπειτα οι “βυσσινί” ανέβασαν στροφές και μέχρι το 29′ με ένα σερί οκτώ πόντων πήραν προβάδισμα με 47-46! Πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου ο Μόμπλεϊ με λέι απ έδωσε ξανά προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ με 48-47.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια του τέταρτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δύο πόντους στο πρώτο λεπτό (50-49) ενώ δύο λεπτά αργότερα το σκορ έφθασε στο 54-52. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα το συγκρότημα του Δημήτρη Κουστένη ήταν μπροστά με 57-54, με την Ένωση στην συνέχεια να μειώνει ξανά στον πόντο με δύο ελεύθερες βολές του Μπλέικς (57-56). Στο 38′ ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ με τέσσερις πόντους διαφορά (60-56), με τους φιλοξενούμενους μισό λεπτό αργότερα να μειώνουν σε 60-58 με λέι απ του Ρέι. Με την ολοκλήρωση του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με 68-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-12, 34-31, 48-47, 68-61