ΚαλαθοσφαιραΣωματειο

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια

Η ομάδα καλαθοσφαίρισης δέχτηκε την εντός έδρας ήττα από την Αεκ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League με 60-76. Το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισορροπημένο με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο 33-33. Στη συνέχεια η Ομάδα μας δε κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο συγκεντρωμένοι και να κυριαρχούν.

Η ενημέρωση από το Σωματείο

«Την ήττα από την ΑΕΚ με 60-76 γνώρισε η καλαθοσφαιρική μας ομάδα πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, με την αναγκαστική απουσία των δυο εκ των τριών Αμερικανών, Landen Lucas και Julian Vincent Norfleet, να διαδραματίζει καταλυτικό ρόλο και να αποδεικνύεται καθοριστικής σημασίας στην έκβαση του σημερινού αγώνα.

Παρά την ήττα, ο ΑΠΟΕΛ έδειξε για μια ακόμη φορά ότι διαθέτει την ποιότητα και το βάθος στο ρόστερ για να ανταπεξέλθει στον φετινό μαραθώνιο.

Η ομάδα μας κοίταξε στα μάτια την ΑΕΚ, που ήρθε χωρίς απουσίες στη Λευκωσία, για ένα ημίχρονο. Ωστόσο, η απειρία κάποιων παικτών, η κούραση και κυρίως η απουσία των δύο ξένων, άλλαξαν υπέρ των φιλοξενούμενων τα δεδομένα στις επόμενες δύο περιόδους.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο στο Λευκόθεο, με τον ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ, να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ (7-9). Η ομάδα της Λάρνακας, πήγε να ξεφύγει (9-14), ωστόσο οι γαλαζοκίτρινοι του Βασίλη Φραγκιά επέστρεψαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 16-15, υπέρ τους.

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερο δεκαλέπτου είχαν παρόμοια χαρακτηριστικά με αυτά της έναρξης του αγώνα. Ισορροπία και μικρή διαφορά στο σκορ. Η ομάδα μας υπέπεσε στη συνέχεια σε κάποια λάθη και έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να δημιουργήσει διψήφια διαφορά πόντων (23-33), αλλά ανασυντάχθηκε και με αντεπίθεση διαρκείας, ισοφάρισε σε 33-33.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν μπήκε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ δημιούργησε εκ νέου διαφορά 10 πόντων (33-43) και έβαλε δύσκολα στην ομάδα μας. Οι παίκτες του κ. Φραγκιά, παρά την προσπάθεια τους, δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα (45-56).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα μας εμφανώς επηρεασμένη απ’ την εξέλιξη του αγώνα και τη διαφορά που δημιουργήθηκε, δεν μπόρεσε να ψαλιδίσει το προβάδισμα της ΑΕΚ και ηττήθηκε με 60-76.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας, ο Γκίλμπερτ με 14 πόντους και ακολούθησε ο Ηλιάδης με 13.

Αναλυτικά οι σκόρερ της ομάδας μας: Στέφανος Ηλιάδης 13, Κυπριανός Μαραγκός 7, Γαβριήλ Κοιλαράς 5, Μάρκους Γκίλμπερτ 14, Χρίστος Χατζηκώστας 3, Βίκτωρας Ιερωνυμίδης 4, Βασίλης Κούνας 12, Πέτρος Παπαμιχαήλ, Χρίστος Λοϊζίδης 2.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 33-33, 45-56, 60-76

Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενηθεί από τον Κεραυνό στην αίθουσα Κώστας Παπαέλληνας για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.»