Ποδοσφαιρο

«Δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε…»

Ο εκπρόσωπος Τύπου της Ομάδας μας, Νεκτάριος Πετεβίνος, μετά την ήττα με 2-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης», στάθηκε στην μη αντίδραση των παικτών μας μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος της Πάφος. Ανάφερε ακόμα ότι θέλει να ξαναδεί τη φάση του πέναλτι.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Να δώσουμε συγχαρητήρια στην Πάφο γιατί είχε ουσία και στο ποδόσφαιρο όταν έχεις ουσία παίρνεις νίκες. Εμείς για ακόμα φορά δεν την είχαμε και ακόμα μια φορά δείξαμε ότι αν δεν έχεις το μυαλό στο γήπεδο όταν δέχεσαι γκολ δεν μπορείς να πετύχεις κάτι. Και το λέω γιατί ο κ. Ουζουνίδης το είπε και δεν εννοούσε μόνο το σημερινό παιχνίδι, αλλά γενικότερα για το πρωτάθλημα. Δεν μπορεί μια ομάδα όπως ο ΑΠΟΕΛ όταν δέχεται γκολ να σταματά, να μην έχουν οι παίκτες την αυτοπεποίθηση και την νοοτροπία να αντιδράσουν.

Αυτό το 90λεπτο είναι η αποτύπωση της πραγματικότητας που είδαμε πολλές φορές φέτος. Αν αυτό εν τω αποτυπώσουμε όλοι και ο καθένας ξεχωριστά στο μυαλό του τότε δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε τον στόχο μας. Εμείς αυτό που μπορούμε να περιμένουμε είναι αυτό που είπε ο προπονητής μας. Δηλαδή να δούμε ποιοι παίκτες έχουν την περισσότερη πίστη για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε μπροστά.

Όλα τα παιχνίδια είναι ντέρμπι. Θα μπορούσαμε να σκοράρουμε με τον Μούσα που δεν έκανε καλό κοντρόλ και στην αμέσως επόμενη φάση ήρθε το πέναλτι. Ένα πέναλτι που δεν έχω δει, αλλά από τις αναφορές που εισπράττω δεν ήταν μια ξεκάθαρη παράβαση και θέλουμε να το ξαναδούμε. Αλλά ανεξαρτήτως αυτού, πρέπει να δούμε τον εαυτό μας γιατί μετά το πέναλτι δεν αντιδράσαμε καθόλου».

Στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε μετά το γκολ που δέχθηκε. Γιατί υπάρχει αυτό το σκαμπανέβασμα; «Οι ίδιοι παίκτες αγωνίζονταν στο πρώτο ημίχρονο σήμερα, οι ίδιοι ήταν στο δεύτερο που αρχίσαμε καλύτερα και οι ίδιοι ήταν αυτοί που μετά το γκολ σταμάτησαν. Δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε…».

«Είτε θα το αλλάξουν οι παίκτες, είτε εγώ»