Χειρότερα δεν γινόταν!

Η Ομάδα μας πραγματοποίησε την χειρότερη εμφάνιση της των τελευταίων πολλών χρόνων και έχασε από την Σούντουβα με 3-1 στον πρώτο αγώνα του Α’ προκριματικού γύρου του Champions League. Το γκολ του Καζού στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων  μας δίνει ελπίδες για να ανατρέψουμε τα εις βάρος μας δεδομένα και να προκριθούμε.

Το κακό έγινε μέσα σε εννιά λεπτά διάστημα στο οποίο δεχτήκαμε τρία γκολ από τον  Σισίλια. Ο γεννημένος στις Ολλανδικές Αντίλες φορ σκόραρε στο 9΄, 11΄ και 19΄ με πανομοιότυπο τρόπο τιμωρώντας την τραγική αμυντική λειτουργία μας. Δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά η Ομάδα μας και παρά την κατοχή της μπάλας δεν κατάφερε να απειλήσει και η καλύτερη ευκαιρία ήταν ένα φάουλ του Ντε Βινσέντι που αποκρούστηκε κόρνερ.

Στην επανάληψη ο Μπαλταζάρ προσπάθησε να διορθώσει κάποια δικά του λάθη και μαζί την εικόνα της ομάδας. Έβαλε Ποτέ και Αλωνεύτη, και η απόδοση βελτιώθηκε.  Και οι δυο είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά δεν ερχόταν το γκολ, καθώς υπήρχε πρόβλημα να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων.

Τελικά, στο 90+4΄ ο Καζού με κεφαλιά πέτυχε το γκολ που αφήνει ανοιχτό το παράθυρο της πρόκριση στην επόμενη φάση.

Είμαστε αισιόδοξοι ότι στην έδρα μας θα δούμε το ΑΠΟΕΛ που θέλουμε και πιστεύουμε.

ΑΠΟΕΛ (Μπρ. Μπαλταζάρ): Βάτερμαν, Μιλάνοφ (63΄Νατέλ), Καζού, Ταβάρες, Μερκής, Μοράις, Σόουζα, Αλ Τάαμαρι, Σάλαι (46΄ Αλωνεύτης), Ντε Βινσέντι (46΄Ποτέ), Ντελατόρε

Στον πάγκο: Ρομό, Εφραίμ, Βινίσιους,  Καρλάο.