ΚαλαθοσφαιραΣωματειο

Αποστολή εξετελέσθη

Από νίκη σε νίκη οδεύει ο ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας. Η ομάδα μας δυσκολεύτηκε, αλλά στο τέλος έκαμψε την αντίσταση της ΑΕΛ με 75-66 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, διεύρυνε το νικηφόρο σερί σε τέσσερις αγώνες και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, έχοντας τέσσερις νίκες και τρεις ήττες.

Με εξαίρεση το 2ο δεκάλεπτο, οι γαλαζοκίτρινοι του κ. Βασίλη Φραγκιά ήταν σε γενικές γραμμές καλύτεροι από τους γηπεδούχους στο παρκέ του «Νίκος Σολομωνίδης», ξεπέρασαν τις όποιες δυσκολίες παρουσιάστηκαν κατά τη διάρκεια του αγώνα και στο τέλος κέρδισαν στις λεπτομέρειες. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Lucas με 30 πόντους και ακολούθησε ο Norfleet με 22.

Δυνατά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο ΑΠΟΕΛ. Οι καλαθοσφαιριστές μας επέβαλαν το ρυθμό τους, προηγήθηκαν με 0-7, αλλά ο αντίπαλος απάντησε με δικό του σερί και πέρασε μπροστά με 9-7. Η ομάδα μας επέστρεψε αποφασιστικά και σε συνδυασμό με το αρκετά καλό ποσοστό ευστοχίας δημιούργησε διαφορά οχτώ πόντων μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, 18-26.

Στη 2η περίοδο η ομάδα μας αιφνιδιάστηκε από το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων και παρασύρθηκε από το ρυθμό, με αποτέλεσμα να χάσει τη διαφορά της και ακολούθως να κυνηγάει το σκορ (37-30). Η γρήγορη ανασύνταξη, βοήθησε τον ΑΠΟΕΛ να επανακτήσει το προβάδισμα και να πάει στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 41-41.

Στην 3η περίοδο, ο ΑΠΟΕΛ ήταν  καλύτερος και με εξαίρεση το 46-43, στην υπόλοιπη διάρκεια είχε στενό, αλλά σταθερό προβάδισμα. Προς το τέλος, η ομάδα μας ήταν πιο ψύχραιμη και πήγε στο τελευταίο και πιο σημαντικό δεκάλεπτο με διαφορά τεσσάρων πόντων, 54-58.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στην 4η περίοδο και περίπου πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, η ΑΕΛ προηγήθηκε με 65-64. Η ομάδα μας απάντησε με σερί 6-0, πήρε εκ νέου το προβάδισμα και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Μάλιστα διεύρυνε τη διαφορά μέχρι το τέλος και πανηγύρισε την 4η διαδοχική νίκη της, με 66-75.

Αναλυτικά οι σκόρερ της ομάδας μας: Στέφανος Ηλιάδης 4, Γαβριήλ Κοιλαράς 8, Emmanuel Gilbert 7, Julian Norfleet 22, Allen Lucas 30, Βίκτωρας Ιερωνυμίδης, Βασίλης Κούνας, Πέτρος Παπαμιχαήλ, Χρίστος Παναγιώτου 1, Χρίστος Χατζηκώστας 3.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26, 41-41, 54-58, 66-75