FutsalΑλλα αθληματα

Από ατυχία μείναμε στην ισοπαλία!

Η Ομάδα μας εξήλθε ισόπαλη 3-3 απέναντι στην πρωταθλήτρια Ρουμανίας Targu Mures στο πλαίσιο της πρεμιέρας του Main Round του UEFA Futsal Cup.

Τα τέρματα της ομάδας μας πέτυχαν οι Ιακώβου (01:22), Ομήρου (19:19) και Carrasco (31:19). Δυο φορές προηγήθηκε ο ΑΠΟΕΛ και μια η Targu Mures, 19 σουτ εντός εστίας έκανε η ομάδα μας, οχτώ ο αντίπαλος. Αύριο στις 20:00 ώρα Κύπρου οι γαλαζοκίτρινοι του Τόμι Χρυσοστόμου θα αντιμετωπίσουν την πρωταθλήτρια Τσεχίας και διοργανώτρια FK ERA-PACK Chrudim.

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ και μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης σκόραρε με τον Ιακώβου, εντούτοις η Targu Mures απάντησε άμεσα και ισοφάρισε δυο λεπτά αργότερα σε 1-1.

Η ομάδα μας δεν επηρεάστηκε από την εξέλιξη του αγώνα και συνέχισε να είναι καλύτερη και να αναζητεί εκ νέου το προβάδισμα. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η πρωταθλήτρια Ρουμανίας προηγήθηκε στο 12’ και στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου ο Ομήρου ισοφάρισε σε 2-2. Η ομάδα μας είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει νωρίτερα, αλλά το σουτ του Carrasco στο 13ο λεπτό σταμάτησε στο δοκάρι.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, οι δυο ομάδες προσπάθησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, ωστόσο από το 25ο λεπτό και μετά ο ΑΠΟΕΛ ανέλαβε τα ηνία και άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες. Στο 32’ ο Carrasco σκόραρε και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας μας, η οποία σε μια άτυχη στιγμή πέντε λεπτά πριν το τέλος δέχθηκε την ισοφάριση.

Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα μας ανέβηκε για το νικητήριο τέρμα όμως, οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του κ. Χρυσοστόμου απέβησαν άκαρπες και έφυγαν από το Zimní Stadión με το βαθμό της ισοπαλίας.

Παρασκευά, Leo, Carrasco, Ιακώβου, Στυλιανού (Ζαντής, Nene, Magno Χρίστος Χριστοδούλου, Πλατής, Χριστοδούλου.