ΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠοδοσφαιρο

Αντίδραση και ανατροπή (pics)

Πραγματοποιώντας μια αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα μας κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα, αποκτώντας προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση του κυπέλλου.

Ο επαναληπτικός θα γίνει στις 25 Ιανουαρίου στο «Αμμόχωστος». Ο ΑΠΟΕΛ τέλειωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποχώρησης του Βάντερ μετά από τραυματισμό. Η Σαλαμίνα προηγήθηκε με πέναλτι του Κολοκούδια στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη η ομάδα μας ισοφάρισε με ένα εκπληκτικό σουτ του Βάντερ στο 69ο λεπτό. Στο 74’ ο Ορλάντι ολοκλήρωσε την ανατροπή με σουτ από το ύψος της περιοχής.

Η σύνθεση του ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Λάγο, Ιώαννου, Μερκής, Μιλάνοφ (66′ Εφραίμ), Μοράις, Βινίσιους (61′ Ορλάντι), Βάντερ, Γιαννιώτας (61′ Αλωνεύτης), Πιέρος, Ντε Καμάργκο.