Ανοιχτή η πρόκριση

Στην ισοπαλία 1-1 με την ΑΕΚ έμεινε η Ομάδα μας στην πρώτη αναμέτρηση  για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Η Ομάδα μας μπήκε καλύτερα στο γήπεδο, έβαλε πίεση στην ΑΕΚ. Ευτυχήσαμε να ανοίξουμε το σκορ στο 18’ μετά από εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Ζαχίντ. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι, προσπάθησαν να αντιδράσουν, και τα κατάφεραν στην δεύτερή τους προσπάθεια με τον Σάστρε στο 39’. Το τελευταίο 5λεπτο του α’ ημιχρόνου, είχε από μια φάση για κάθε ομάδα.

Στο β΄ ημίχρονο, ήταν πιο χαμηλό το τέμπο, με τον Θρύλο μας να απειλεί στο 55’ με τον Εφραίμ και την ΑΕΚ με τον Ακοράν στο 61’. Ο χρόνος περνούσε με τους παίκτες μας να δείχνουν πιο απειλητικοί, ωστόσο δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ, αν και είχαμε την πιο κλασσική ευκαιρία στο 87’ με τον Μπέζιακ να κάνει την προβολή, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο.

Έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Γιώργου Νικολάου, και όλα είναι ανοικτά για την πρόκριση στα ημιτελικά. Ο επαναληπτικός είναι ορισμένος για τις 6 Μαρτίου στην «ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ».

ΑΠΟΕΛ: Ρομό, Μερκής, Ιωάννου, Βούρος, Φακινέττι, Μοράις, Σόουζα, Εφραίμ, Βιντιγκάλ (63′ Τάμαρι), Ζαχίντ (76′ Γιάκολις), Μπάλογκ (76′ Μπέζιακ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ιωάννου, Σόουζα / Τρουγιόλς, Χέφελ, Ιγκόρ, Τόνιο

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 2990 (468 οι φίλοι της ΑΕΚ).