ΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠοδοσφαιρο

Άνετα στο +7

Χωρίς πολλά πολλά, με μια μεστή εμφάνιση η ομάδα μας κατάφερε να πάρει τη νίκη στο παιχνίδι με την ΑΕΛ. Σε όλο τα παιχνίδι είχαμε την υπεροχή και με δυο τέρματα καταφέραμε να πάρουμε τους 3 βαθμούς και φυσικά το πολύτιμο +7. Μάλιστα το σκορ θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερο καθώς είχαμε 2 δοκάρια και μερικές ακόμη εξαιρετικές ευκαιρίες.

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε νωθρά για την ομάδα μας. Είχαμε την κυκλοφορία χωρίς όμως να βρούμε κάποια σπουδαία ευκαιρία. Στο 13’ καταγράφηκε η πρώτη τελική του αγώνα όταν μετά από κορνερ που εκτέλεσε ο Αλωνεύτης, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπερτόλιο έκανε την κεφαλιά και ο Μερκής από πολύ κοντά αλλά πλάγια σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ρομό. Η ευκαιρία αυτή ξύπνησε κάπως την ομάδα μας και οι ποδοσφαιριστές ανέβασαν στροφές. Στο 23’ ο Λάγο δοκίμασε το πόδι του όμως ήταν άστοχος, ενώ στο 28’ ο Ιωάννου έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Πιέρο να μην προλαβαίνει. Στο 32’ ο Αλωνεύτης έδωσε όμορφα στον Πιέρο, ο οποίος έκανε το πλασέ όμως ο Ρομό έδιωξε με δυσκολία. Το ανέβασμα της ομάδας συνεχίστηκε καθώς οι ποδοσφαιριστές πίεζαν για το τέρμα. Στο 38’ ο Μοράις έκανε το βολέ μετά από μπαλιά του Γιαννιώτα, όμως ο Ρομό απέκρουσε, ενώ στο 44’ ο Πιέρος δεν βρήκε τη μπάλα μετά από γύρισμα του Γιαννιώτα. Στη συνέχεια της φάσης ο Ιωάννου έβγαλε νέα μπαλιά, ο Πιέρος κατέβασε για τον Αλωνεύτη, ο οποίος με δεξί βολέ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις όμως του ημιχρόνου ο Πιέρος διεκδίκησε μια μπαλιά με τον Κυριάκου και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του αμυντικού της ΑΕΛ, με τον διαιτητή να δείχνει σωστά την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πιέρος, ο οποίος ήταν εύστοχος και έγραψε το 1-0. Με το τέρμα αυτό πήγαμε στα αποδυτήρια έχοντας πολύ καλή ψυχολογία.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας μπήκε δυνατά για να τελειώσει το παιχνίδι. Μάλιστα στο 47’ μετά από σέντρα του Μιλάνοφ, ο Κάνιας έκανε το όμορφο φαλτσαριστό σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0. Ένα πανέμορφο τέρμα, μετά από άπιαστο σουτ και έτσι το παιχνίδι κλείδωσε ουσιαστικά υπέρ μας. Παρά το 2-0 η ομάδα δεν έσβησε εντελώς τις μηχανές. Η ΑΕΛ βγήκε ψηλά όμως σε καμιά περίπτωση δεν κινδυνέψαμε. Μάλιστα στο 64’ ο Γιαννιώτας έφυγε όμορφα στην αντεπίθεση, έκανε το γέμισμα, όμως ο Αλωνεύτης πλάσαρε άστοχα. Ο προπονητής μας στο 64’ ξεκίνησε τις αλλαγές με τον Μπαράλ να περνά στη θέση του Μπερτόλιο. Στην συνέχεια ο Βάντερ πέρασε στη θέση του Γιαννιώτα στο 75’, ενώ στο 85’ ο Εμπεσίλιο μπήκε στη θέση του Αλωνεύτη. Σε εκείνο το λεπτό καταγράφηκε και η τελευταία φάση του αγώνα όταν το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Πιέρου πέρασε έξω. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν υπήρξε άλλη ευκαιρία και η ομάδα μας έφτασε εύκολα στο +7.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Ιωάννου, Λάγο, Μοράις, Κάνιας, Γιαννιώτας (75’Βάντερ), Αλωνεύτης (85’Εμπεσίλιο), Μπερτόλιο (64’Μπαράλ), Σωτηρίου.