Αγαπημένη συνήθεια να κερδίζουμε τους πελάτες χόχους

Η Ομάδα μας νίκησε με 4-1 την Ομόνοια στην έκτη αγωνιστική της τελικής φάσης του Πρωταθλήματος και μείωσε ξανά την διαφορά από την κορυφή στους δύο βαθμούς.

Ήταν η 11η συνεχόμενη φορά που νικήσαμε την Ομόνοια στο ντέρμπι των αιωνίων.

Το παιχνίδι ήταν καλό, με το ΑΠΟΕΛ να έχει ορισμένα καλά διαστήματα στο α΄ ημίχρονο (10-35) και στην επανάληψη (75-90) στα οποία πέτυχε τα γκολ. Συγκεκριμένα στο 10΄ ο Σόουζα άνοιξε το σκορ και στο 22΄ ο Σάλαι έγραψε το 2-0.

Στην επανάληψη, στα τελευταία λεπτά το ΑΠΟΕΛ ανέβασε στροφές και πέτυχε άλλα δυο γκολ σφραγίζοντας τη νίκη. Στο 82΄ ο Εμπεσίλιο με ωραίο σουτ και στο 90+5΄ο Νσούε με φάουλ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Βύντρα και από το φάουλ που κέρδισε το ΑΠΟΕΛ προήλθε το τέταρτο γκολ.

Τα τέρματα και οι φάσεις:

ΓΚΟΛ 1-0 10΄ Γύρισμα του Λάγο στον Σόουζα ο οποίος από κοντά σημάδεψε σωστά.

21΄Ο Εμπεσίλιο στην περιοχή αφού “χόρεψε” αμυντικό, έκανε σουτ που έφυγε έξω.

ΓΚΟΛ 2-0 22΄ Ο Νσούε από δεξιά γύρισε στην περιοχή και ο Σάλαι με σουτ διπλασίασε τα γκολ του ΑΠΟΕΛ.

30΄Κεφαλιά του Αντωνίου έξω.

37΄ Από ευνοϊκή θέση ο Εμπεσίλιο σούταρε απελπιστικά ψηλά.

ΓΚΟΛ 2-1 39΄ Εκτός περιοχής τεχνητό σουτ του Τζαίλσον στη γωνιά του Πέρεθ. Η Ομόνοια ξαναμπήκε στο παιχνίδι.

41΄ Φάουλ του Εμπεσίλιο άουτ.

43΄Κεφαλιά του Ποτέ έδιωξε στη γραμμή ο Βύντρα.

67΄Σέντρα του Νσούε και σουτ του Εμπεσίλιο ‘εδιωξε κόρνερ ο Μιχαίλοφ.

73΄ Φάουλ του Εμπεσίλιο μόλις πάνω από τα δοκάρια.

76΄ Εξαιρετικός συνδυασμός των παικτών του ΑΠΟΕΛ και ο  Σόουζα που ήταν ο τελικός αποδέκτης έκανε το σουτ που έσωσε ο Μιχαίλοφ.

ΓΚΟΛ 3-1 82΄ Ο Λάγο άφησε στον Εμπεσίλιο, ο οποίος με ωραίο σουτ ξανάφερε τη διαφορά στα δυο γκολ.

90+3΄ Ο Βύντρα ανέτρεψε από πίσω τον Ντελοτόρε κι αποβλήθηκε.

ΓΚΟΛ 4-1 90+4΄Φάουλ του Νσούε, η πάλα πέρασε από το τείχος και δίπλα από το Μιχαήλοφ και κατέληξε στα δίχτυα.

ΑΠΟΕΛ (Μπ. Μπαλταζάρ): Πέρεθ, Νσούε, Λάγο, Καρλάο (62΄ Βούρος), Πολιάκοφ, Μοράις, Σόουζα, Εμπεσίλιο, Αντωνίου (37΄ Μακρής), Σάλαϊ, Ποτέ (85΄ Ντελατόρε)

Στον πάγκο: Γκουτίνιο, Βάτερμαν, Ντε Καμάργκο, Αλεξάνδρου, Ζαχίντ, Φαρίας, Βούρος, Μερκής, Μακρής, Ιωάννου, Ντελατόρε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εμπεσίλιο (3η)/ Α. Σοάρες, Χριοστοφή, Νταρμπισάιαρ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Βύντρα